Official Selection

OFFICIAL COMPETITION PROGRAMME

FICTION

“Aral-Tour International” 2013 Alena Rubinshtein 00:29:13 Russia VGIK
“Awakening” 2013 Yana Lekarska 00:08:32 Bulgaria New Bulgarian University
“Cain” 2013 Lyubo Yonchev 00:26:00 Bulgaria New Bulgarian University
“Chagrin” 2013 Nahapet Sargsyan 00:08:17 Armenia Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography
“Extra Safe” 2013 Galina D. Georgieva 00:10:41 Bulgaria New Bulgarian University
“Fairy tale” 2013 Andranik Harutyunyan 00:13:18 Armenia Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography
“Farid’s World” 2013 Leyla Qambarli 00:07:02 Azerbaijan Azerbaijan State University of Culture and Arts
“Four women” 2013 Anton Kolomeets 00:25:37 Russia VGIK
“Inheritor” 2013 Ekaterina Kozhakina 00:17:42 Russia VGIK
“Мom” 2013 Ahmet Bikiç 00:03:39 Turkey ISTANBUL KULTUR UNIVERSITY
“Nothing” 2013 Neslihan Kacar 00:07:58 Turkey ISTANBUL KULTUR UNIVERSITY
“Plush” 2013 Stela Ivanova 00:06:42 Bulgaria New Bulgarian University
“Proposal in Japanese Style” 2013 Aren Malaqyan 00:06:48 Armenia Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography
“Snow” 2013 Fisnik Muji 00:07:06 Kosovo University of Prishtina
“Springtime Suns” 2013 Stefan Ivancic 00:23:11 Serbia University of Arts in Belgrade
“Sudden Meeting” 2013 Lusine Papoyan 00:07:26 Armenia Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography
“Тemporary Space” 2013 Salome Vepkhvadze 00:08:52 Georgia Shota Rustaveli Theatre and Film Georgian State University
“The Aristocrat Lady” 2013 Plamena Stamenova 00:10:14 Bulgaria New Bulgarian University
“The Barber” 2013 Nicolas Akrabov 00:04:48 Bulgaria New Bulgarian University
“The Doll” 2013 Marina Genkova 00:06:47 Bulgaria New Bulgarian University
“The Elevator” 2013 Iveta Luis Contreras 00:09:14 Bulgaria New Bulgarian University
“The Father” 2013 Arthur Mamedov 00:31:16 Russia VGIK
“The Sleepwalker” 2013 Maria Veselinova 00:08:31 Bulgaria New Bulgarian University
“The Stain” 2013 Diko Buchukov 00:08:54 Bulgaria New Bulgarian University
“The Stop” 2013 Yulia Kushnarenko 00:09:24 Russia VGIK
“The Suicide Shop” 2013 Monika Lazova 00:21:29 Bulgaria New Bulgarian University
“The Table” 2013 Boyana Topchiyska Radostina Vasileva 00:09:20 Bulgaria New Bulgarian University
“The Vial” 2013 Lolita Nikolova 00:03:32 Bulgaria New Bulgarian University
“Vacuum” 2013 Krum Yankov 00:07:36 Bulgaria New Bulgarian University

DOCUMENTARY

“Given in Exchange” 2013 Sofia Geweiler 00:28:07 Russia VGIK
“I am Protest” 2013 Atanas Kutsev 00:09:47 Bulgaria Sofia University “St. Kliment Ohridski”
“One Day in the Fire Brigade” 2013 Efemia Fard 00:30:49 Bulgaria New Bulgarian University
“Symbiosis” 2013 Borislav Stankov 00:12:31 Bulgaria South-West University “Neofit Rilski”
“Water” 2013 Milena Kraleva 00:19:32 Bulgaria South-West University “Neofit Rilski”

ANIMATION

“Adventures of Lilly” 2013 Anita Toncheva 00:04:00 Bulgaria New Bulgarian University
“Evеrfrost” 2013 Denitsa Trandeva 00:06:26 Bulgaria Art College
“Evolution” 2013 Marian Valchev 00:03:10 Bulgaria Art College
“Ice Cream” 2013 Mitko Zarkov 00:03:13 Bulgaria Art College
“Point of view” 2013 Nikolay Vashkov 00:03:13 Bulgaria Art College
“Sun in the Bathroom” 2013 Dilyana Traykova 00:04:03 Bulgaria New Bulgarian University
“Toys of War” 2013 Boris Pavlov 00:03:15 Bulgaria Art College

 

OUT OF COMPETITION PROGRAMME ‘ALUMNI’

“The Time of Clouds and Rain” 2012 Krum Yankov 00:06:59 Bulgaria New Bulgarian University
“Drift” 2013 Borislav Dobrev 00:14:59 Bulgaria New Bulgarian University
“The Golden Fish” 2012 Irina Armenkova 00:06:12 Bulgaria New Bulgarian University
“The Unfinished Painting” 2012 Rositsa Vangelova 00:06:25 Bulgaria New Bulgarian University
“The Blood” 2012 Velislava Gospodinova 00:06:15 Bulgaria New Bulgarian University